Formidable Registration - en to it_IT translation catalogue (153 entries)

en: User Email Notification
it_IT: Notifica e-mail dell'utente

en: Email Notification
it_IT: Notifica Email

en: Admin Email Notification
it_IT: Notifica e-mail dell'amministratore

en: Welcome to %s
it_IT: Benvenuto su %s

en: Thanks for creating an account on %s.
it_IT: Grazie per aver creato un account su %s.

en: Your username is %s.
it_IT: Il tuo nome utente è %s.

en: You may %1$slog in here%2$s with the username and password you have created.
it_IT: Puoi %1$sconnetterti qui%2$s con il nome utente e la password che hai creato.

en: To set your password, please visit the following address:
it_IT: Per impostare la password, si prega di visitare il seguente indirizzo:

en: User ID
it_IT: ID Utente

en: You are running an outdated version of Formidable. This plugin will not work correctly if you do not update Formidable.
it_IT: Si esegue una versione non aggiornata di Formidable. Questo plugin potrebbe non funzionare correttamente se non si aggiorna Formidable.

en: Your account is now active. Enjoy!
it_IT: Il tuo account è attivo. Buon divertimento!

en: Your account has been activated. You may now log in.
it_IT: Il tuo account è stato attivato. Si può ora accedere.

en: Your account has been activated. Please check your e-mail for a link to set your password.
it_IT: Il tuo account è stato attivato. Controlla la tua email per un messaggio con il link per impostare la password.

en: Invalid request.
it_IT: Richiesta non valida.

en: Login Form
it_IT: Modulo Login

en: Insert a Login Form
it_IT: Inserire un modulo di login

en: Username Label
it_IT: Etichetta Username

en: Password Label
it_IT: Etichetta Password

en: Remember Me Label
it_IT: Etichetta ricordati di me

en: Login Button Label
it_IT: Etichetta bottone login

en: Logout Label
it_IT: Etichetta disconnetti

en: Display format
it_IT: Formato Visualizzazione

en: Standard (vertical)
it_IT: Standard (verticale)

en: Inline (horizontal)
it_IT: In linea (orizzontale)

en: Require a click to show the login form
it_IT: Richiede un clic per visualizzare il modulo di login

en: Hide the "Remember Me" checkbox
it_IT: Nascondere la casella "Ricordami di me"

en: Hide the username and password labels
it_IT: Nascondere le etichette nome utente e password

en: Hide the login error messages
it_IT: Nascondere i messaggi di errore di login

en: Username Placeholder
it_IT: Segnaposto nome utente

en: Password Placeholder
it_IT: Segnaposto password

en: Formidable Style
it_IT: Stile Formidable

en: Use default Style
it_IT: Usa stile di default

en: default
it_IT: predefinito

en: Require new users to confirm their e-mail address before they may log in.
it_IT: Richiedere ai nuovi utenti di confermare il loro indirizzo email prima di poter accedere.

en: Require new users to be approved by an administrator before they may log in.
it_IT: Richiede che i nuovi utenti devono essere approvati da un amministratore prima di poter accedere.

en: Select the page where users will be redirected after clicking the activation link.
it_IT: Selezionare la pagina a cui gli utenti saranno reindirizzati dopo aver cliccato sul link di attivazione.

en: Create a new subdomain or subdirectory when a user registers with this form.
it_IT: Crea un nuovo sottodominio o sottodirectory quando un utente si registra con questo modulo.

en: The activation e-mail has been sent to the e-mail address with which you registered. Please check your email and click on the link provided.
it_IT: L'email di attivazione è stata inviata all'indirizzo email con cui ti sei registrato. Controlla la tua email e clicca sul link fornito.

en: That activation link is invalid.
it_IT: Questo link di attivazione non è valido.

en: You have not confirmed your e-mail address. %1$sResend activation%2$s?
it_IT: Non hai confermato il tuo indirizzo e-mail. %1$sReinvio codice di attivazione%2$s?

en: Register User
it_IT: Registrazione utente

en: [%s] Activate Your Account
it_IT: [%s] Attiva il tuo Account

en: Thanks for registering at %s! To complete the activation of your account please click the following link:
it_IT: Grazie per la registrazione su %s! Per completare l'attivazione del tuo account clicca sul seguente link:

en: The following words cannot be used as blog names: %s.
it_IT: Le seguenti parole non possono essere utilizzate come nomi di blog: %s.

en: This email address is already registered.
it_IT: Questa email è già presente nei nostri archivi.

en: This username is already registered.
it_IT: Questo nome utente è già registrato.

en: Please enter a valid password.
it_IT: Si prega di inserire una password valida.

en: Please enter a valid email address.
it_IT: Si prega di inserire un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid username.
it_IT: Ti preghiamo di inserire un nome utente valido.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it_IT: Questo nome utente non è valido perché utilizza caratteri non validi. Inserisci un nome utente valido.

en: Passwords may not contain the character "\".
it_IT: Le password non possono contenere il carattere "\".

en: Your username cannot be changed at this time.
it_IT: Il tuo nome utente non può essere modificato in questo momento.

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it_IT: Inserire nome utente o email. Sarà inviato via email un link per creare una nuova password.

en: Enter your new password below.
it_IT: Inserire una nuova password qui sotto.

en: Sorry, that site already exists!
it_IT: Spiacenti, questo sito esiste già!

en: The username field is empty.
it_IT: Il campo nome utente è vuoto.

en: The password field is empty.
it_IT: Il campo password è vuoto.

en: Invalid username or password. %1$sLost your password%2$s?
it_IT: Nome utente o password non validi. %1$sPassword Dimenticata%2$s?

en: An error occurred. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Si prega di provare nuovamente.

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox.
it_IT: Una email con il link per reimpostare la password è stata inviata all'indirizzo email del tuo account, potrebbero volerci alcuni minuti prima che compaia nella tua casella.

en: Your password has been reset.
it_IT: La tua password è stata reimpostata.

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Remember Me
it_IT: Ricordati di me

en: Forgot your password?
it_IT: Password dimenticata?

en: Login
it_IT: Accedi

en: Logout
it_IT: Esci

en: Add a login form anywhere on your site
it_IT: Aggiungi un modulo di login qualsiasi parte del sito

en: Get New Password
it_IT: Ottieni una nuova password

en: Please enter a username or email address to continue.
it_IT: Inserire nome utente o email per continuare.

en: There are no users registered with this email address.
it_IT: Non ci sono utenti registrati con questo indirizzo email

en: Please enter a valid email address or username.
it_IT: Inserire email o nome utente validi.

en: Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
it_IT: Il tuo link per resettare la password sembra non essere valido. Si prega di richiedere un nuovo link qui sotto.

en: Your password reset link has expired. Please request a new link below.
it_IT: Il tuo link per la reimpostazione della password è scaduto. Si prega di richiedere un nuovo link qui sotto.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto. Per favore riprova più tardi.

en: Reset Password
it_IT: Ripristina password

en: The password reset link you used is not valid anymore.
it_IT: Il link per la reimpostazione della password che hai usato non è più valido.

en: The two passwords you entered do not match.
it_IT: Le due password che hai inserito non corrispondono.

en: Sorry, we do not accept empty passwords.
it_IT: Siamo spiacenti, non accettiamo password vuote.

en: User Email
it_IT: Email Utente

en: Only Email fields will show here. An email field must be selected if you would like to register new users with this form.
it_IT: Solo i campi Email verranno mostrati qui. Un campo email deve essere selezionato se si desidera registrare nuovi utenti con questo modulo.

en: - None -
it_IT: - Nessuno -

en: Automatically generate from email address
it_IT: Genera automaticamente dall'indirizzo email

en: Use Full Email Address
it_IT: Usa Indirizzo completo Email

en: Set with link in email notification
it_IT: Imposta con link nella notifica via email

en: First Name
it_IT: Nome

en: None
it_IT: Nessuno

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Display Name
it_IT: Visualizza Nome

en: Same as Username
it_IT: Stesso nome utente

en: First Last
it_IT: Nome Cognome

en: Last First
it_IT: Cognome Nome

en: Website
it_IT: Sito Web

en: User Role
it_IT: Ruolo Utente

en: Only file upload fields will show here.
it_IT: Solo i campi di caricamento file verranno mostrati qui.

en: Automatically log in users who submit this form
it_IT: Accesso automatico dell'utente quando compila questo modulo

en: Please note: the automatic login option will appear if you map the Password setting to a Password field in your form.
it_IT: Nota: l'opzione di accesso automatico verrà visualizzata se si esegue la mappatura dell'impostazione Password in un campo Password nel modulo.

en: User Moderation
it_IT: Moderazione utente

en: Email confirmation
it_IT: Email di conferma

en: Redirect to:
it_IT: Reinderizza a:

en: Admin approval
it_IT: Approvazione amministratore

en: Select Field
it_IT: Seleziona Campo

en: Emails
it_IT: Email

en: Create admin email
it_IT: Crea email amministratore

en: Create user email
it_IT: Crea email utente

en: Global Pages
it_IT: Pagine Globali

en: Login/Logout Page
it_IT: Pagina Accedi/Logout

en: Prevent logged-out users from seeing the wp-admin page. Select a page where logged-out users will be redirected when they try to access the wp-admin page or just leave this option blank. Please note that you must have a login form on the selected page.
it_IT: Impedisci agli utenti disconnessi di vedere la pagina di wp-admin. Seleziona una pagina in cui gli utenti che hanno effettuato il logout verranno reindirizzati quando tenteranno di accedere alla pagina di wp-admin o lasceranno vuota questa opzione. Si noti che è necessario disporre di un modulo di accesso sulla pagina selezionata.

en: Reset Password Page
it_IT: Pagina di ripristino password

en: Select the page where users can reset their password. Please note that you must have a reset password form on the selected page.
it_IT: Seleziona la pagina in cui gli utenti possono reimpostare la propria password. Si noti che è necessario disporre di un modulo per la reimpostazione della password nella pagina selezionata.

en: Registration Page
it_IT: Pagina registrazione

en: Select a page where users can register for your site. Leave this option blank if you would like to allow users to register on the default WordPress registration page. Please note that you must have a registration form on the selected page.
it_IT: Seleziona una pagina in cui gli utenti possono registrarsi per il tuo sito. Lascia vuota questa opzione se desideri consentire agli utenti di registrarsi sulla pagina di registrazione di WordPress predefinita. Si noti che è necessario disporre di un modulo di registrazione sulla pagina selezionata.

en: Default Messages
it_IT: Messaggi di default

en: Override the default registration messages.
it_IT: Sostituisci i messaggi di registrazione predefiniti.

en: The message displayed when an existing email is entered in a registration form.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando viene inserita un'e-mail esistente in un modulo di registrazione.

en: The message displayed when an existing username is entered in a registration form.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando viene inserito un nome utente esistente in un modulo di registrazione.

en: The message displayed when a blank password is entered in a registration form.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando viene inserita una password vuota in un modulo di registrazione.

en: The message displayed when a blank email is entered in a registration form.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando viene inserita un'e-mail vuota in un modulo di registrazione.

en: The message displayed when a blank username is entered in a registration form.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando un nome utente vuoto viene inserito in un modulo di registrazione.

en: The message displayed when an illegal username is entered in a registration form.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando viene inserito un nome utente illegale in un modulo di registrazione.

en: The message displayed when an illegal password is entered in a registration form.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando viene inserita una password illegale in un modulo di registrazione.

en: The message displayed when an existing subsite is entered in a registration form.
it_IT: Il messaggio visualizzato quando un sito secondario esistente viene inserito in un modulo di registrazione.

en: The message displayed when a logged-in user attempts to change their username.
it_IT: Il messaggio viene visualizzato quando un utente che ha effettuato l'accesso tenta di cambiare il proprio nome utente.

en: The text that appears at the top of the lost password form.
it_IT: Il testo che appare nella parte superiore del modulo della password persa.

en: The text that appears at the top of the reset password form.
it_IT: Il testo che appare nella parte superiore del modulo di reimpostazione della password.

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Display fields in
it_IT: Vizualizza Campi in

en: multiple rows
it_IT: righe multiple

en: a single row
it_IT: singola riga

en: Slide the login area
it_IT: Far scorrere l'area di login

en: Include Remember Me checkbox
it_IT: Includi il checkbox ricordati di me

en: Show lost password link
it_IT: Mostra il link password smarrita

en: Do not use Formidable styling
it_IT: Non utilizzare lo stile Formidable

en: Username or Email Address
it_IT: Username o indirizzo mail

en: Multisite
it_IT: Multisito

en: Create subsite when user registers
it_IT: Creare un sottosito quando un utente si registra

en: Blog title
it_IT: Titolo Blog

en: Automatically generate from username
it_IT: Genera automaticamente dal nome utente

en: Subdirectory or subdomain
it_IT: Sottodirectory o sottodomini

en: Automatically generate from blog title
it_IT: Genera automaticamente dal Titolo del post

en: Permissions
it_IT: Autorizzazioni

en: Allow logged-in users to create new users with this form
it_IT: Consenti agli utenti registrati di creare nuovi utenti con questo modulo

en: Determine which roles can create new users with this form on the front-end of your site. The selected roles must submit entries on the back-end of your site in order to edit their own profile.
it_IT: Determina quali ruoli possono creare nuovi utenti con questo modulo sul front-end del tuo sito. I ruoli selezionati devono inviare voci sul back-end del sito per modificare il proprio profilo.

en: Role required to create new users:
it_IT: Ruolo richiesto per creare nuovi utenti:

en: New Password
it_IT: Nuova Password

en: Confirm New Password
it_IT: Conferma nuova Password

en: Your Formidable Registration database needs to be updated.%1$sPlease deactivate and reactivate the plugin or %2$sUpdate Now%3$s
it_IT: Il tuo database di registrazione Formidable deve essere aggiornato. %1$sSi prega di disattivare e riattivare il plugin o %2$sAggiorna ora%3$s

en: Formidable Registration requires that Formidable Pro version 2.0 or greater be installed. Until then, keep Formidable Registration activated only to continue enjoying this insightful message.
it_IT: La registrazione Formidable richiede l'installazione di Formidable Pro versione 2.0 o successiva. Fino ad allora, mantenere la registrazione formidabile attivata solo per continuare a godere di questo messaggio perspicace.

en: User Meta
it_IT: Meta Utente

en: Add user meta to save submitted values to a user's profile. User meta can be retrieved with the [user_meta key="insert_name_here"] shortcode.
it_IT: Aggiungi meta utente per salvare i valori inviati al profilo di un utente. La meta dell'utente può essere recuperata con lo shortcode [user_meta key="insert_name_here"].

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Name
it_IT: Nome

en: Value
it_IT: Valore

note: Description of the plugin
en: Register users through a Formidable form
it_IT: Registrare gli utenti tramite un modulo Formidable
